Klubbens aktiva tävlingsekipage 

Här på denna sida vill vi presentera och uppmärksamma våra medlemmar som är aktiva och vågar sig ut på de officiella tävlingsbanorna, oavsett gren. Enda kriteriet är att Visby BK är din "hemmaklubb" och att du och din hund är aktiva på tävlingsbanan i någon av våra hundsporter. Vi listar de grenar ni startat officiellt i, den högsta klassen ni tävlat i i grenen, samt eventuella resultat i den högsta klassen.

Vill du också vara med i vårt galleri här? Skicka då en bild på dig och din hund tillsammans med era uppgifter till anna [a] levingotland.se . Likaså om du vill ha din bild borttagen eller uppdatera dina uppgifter.

Vi hoppas på att denna sida blir lååååång! 

Jenny & "Syra"

Jenny & Syra.jpg
TJH(PTRH), PATRH I, PATRH II, SPH II, UHP Jinx Virago
(Rottweiler, f. 140410)
&
Jenny Johansson

Tävlar i:

Lydnad: Startklass - Godkänd

BruksSpår: Högre klass - Uppflyttad

BruksPatrull: Högre klass - Uppflyttad

Tjänstehund (Patrullhund)

Tävlat i 4 Tjänstehunds-SM

- Bästa placering 4:a

Godkänt Uthållighetsprov

Urika & "Olfine"

Ulrika & Olfine.jpg
KORAD, IPO/BHP I, IPO II, IPO III Egons Olfine
(Tysk Schäferhund, f. 140203)
&
Ulrika Ronström

Tävlar i:

IGP: IGP-3 - Utbildningstecken

Schäfer-SM 2017 (5:a) & 2018 (5:a)

Deltagit i WUSV-VM (=schäfer-VM)

2017 & 2018 

Matte & "Qaffi"

Matte & Qaffi.jpg
KORAD, SPH I, SÖKH II
Spinoys Qaffi
(Belgisk Vallhund/ Tervueren, f. 170509)
&
Matte Nyman

Tävlar i:

BruksSpår: Lägre klass - Uppflyttad

Lydnad: Startklass - Godkänd

Anna & "Ego"

Anna & Ego.jpg
KORAD, LD Startklass, RLD N, RLD F, SPH I, UHP Stormo Backans Egon
(Australian Shepherd, f. 150424)
&
Anna Levin

Tävlar i:

Lydnad: Klass 1 - 3:e pris

BruksSpår: Lägre klass - Godkänd

BruksSök: Lägre klass

Rallylydnad: Avancerad klass (2 st kvalificerande rundor)

Nosework: TSM NW2, TEM NW1

Agility: Hopp1, Agility1

Godkänt Uthållighetsprov

Elisabet & "Arietta"

RLD N, LP1, SUCH Hoksel Arietta
(Australisk Terrier, f. 080616)
&
Elisabet Odén

Tävlar i:

Lydnad: Gamla Klass 2 - 2:a pris

Rallylydnad: Fortsättningsklass (2 st kvalificerande rundor)

Pernilla & "Chill"

RLD N
Tribusas Malvasson Churchill
(Shetland Sheepdog, f. 180508)
&
Pernilla Åhlin

Tävlar i:

Rallylydnad: Fortsättningsklass -
(2 kvalificerande rundor)

Freestyle: Klass I - Uppflyttad

Heelwork to Music: Klass I - Uppflyttad

Ullis & "Lattja"

109246737_3257268950990893_4159413346486
LD Startklass, SPH I, SPH II Leagården´s Black And Tan Lattja
(Australian Kelpie, f. 150523)
&
Ulrica Dahl

Tävlar i:

Lydnad: Startklass - Uppflyttad

BruksSpår: Högre klass - Godkänd

Synnöve & "Qaffi"

Synnöve & Qaffi.jpg
KORAD, SPH I, SÖKH II
Spinoys Qaffi
(Belgisk Vallhund/ Tervueren, f. 170509)
&
Synnöve Rask

Tävlar i:

BruksSök: Högre klass - Godkänd

Pärra & "Dixie"

Pärra & Dixie.jpg
TJH(PTR), PATRH l, PATRH ll, SE UCH, SPH l, SPH ll, TJH (PTRH)
Black Emac Vampire de Ville
(Riesenschnauzer, f. 130502)
&
Pär Erlandsson

Tävlar i:

Lydnad: "Gamla Lydnadsklass 2" 
BruksSpår:
Högre Klass - Godkänd
BruksPatrull: Högre Klass - Godkänd

Tjänstehund (Patrullhund)
Tävlat i 3 Tjänstehunds SM (Patrull) 
- Bästa placering 8:a

Gun & "Sally"

Gun t styrelsen.jpg
SPH I
Broderick´s Sweetsadness
(Collie korthårig, f. 190416)
&
Gun Holmberg

Tävlar i:

Lydnad: Startklass - Uppflyttad

BruksSpår: Lägre klass - Uppflyttad

Rallylydnad: Nybörjarklass (2 st kvalificerande rundor)

Nosework: NW1