Klubbens aktiva tävlingsekipage 

Här på denna sida vill vi presentera och uppmärksamma våra medlemmar som är aktiva och vågar sig ut på de officiella tävlingsbanorna, oavsett gren. Enda kriteriet är att Visby BK är din "hemmaklubb" och att du och din hund är aktiva på tävlingsbanan i någon av våra hundsporter. Vi listar de grenar ni startat officiellt i, den högsta klassen ni tävlat i i grenen, samt eventuella resultat i den högsta klassen.

Vill du också vara med i vårt galleri här? Skicka då en bild på dig och din hund tillsammans med era uppgifter till anna [a] levingotland.se . Likaså om du vill ha din bild borttagen eller uppdatera dina uppgifter.

Vi hoppas på att denna sida blir lååååång! 

Jenny & "Syra"

TJH(PTRH), PATRH I, PATRH II, SPH II, UHP Jinx Virago
(Rottweiler, f. 140410)
&
Jenny Johansson

Tävlar i:

Lydnad: Startklass - Godkänd

BruksSpår: Högre klass - Uppflyttad

BruksPatrull: Högre klass - Uppflyttad

Tjänstehund (Patrullhund)

Tävlat i 4 Tjänstehunds-SM

- Bästa placering 4:a

Godkänt Uthållighetsprov

Urika & "Olfine"

KORAD, IPO/BHP I, IPO II, IPO III Egons Olfine
(Tysk Schäferhund, f. 140203)
&
Ulrika Ronström

Tävlar i:

IGP: IGP-3 - Utbildningstecken

Schäfer-SM 2017 (5:a) & 2018 (5:a)

Deltagit i WUSV-VM (=schäfer-VM)

2017 & 2018 

Matte & "Qaffi"

KORAD, SPH I, SÖKH II
Spinoys Qaffi
(Belgisk Vallhund/ Tervueren, f. 170509)
&
Matte Nyman

Tävlar i:

BruksSpår: Lägre klass - Uppflyttad

Lydnad: Startklass - Godkänd

Anna & "Ego"

KORAD, LD Startklass, RLD N, RLD F, SPH I, UHP Stormo Backans Egon
(Australian Shepherd, f. 150424)
&
Anna Levin

Tävlar i:

Lydnad: Klass 1 - 3:e pris

BruksSpår: Lägre klass - Godkänd

BruksSök: Lägre klass

Rallylydnad: Avancerad klass (2 st kvalificerande rundor)

Nosework: NW1

Agility: Hopp1, Agility1

Godkänt Uthållighetsprov

Elisabet & "Arietta"

RLD N, LP1, SUCH Hoksel Arietta
(Australisk Terrier, f. 080616)
&
Elisabet Odén

Tävlar i:

Lydnad: Gamla Klass 2 - 2:a pris

Rallylydnad: Fortsättningsklass (2 st kvalificerande rundor)

Pernilla & "Chill"

RLD N
Tribusas Malvasson Churchill
(Shetland Sheepdog, f. 180508)
&
Pernilla Åhlin

Tävlar i:

Rallylydnad: Fortsättningsklass -
(2 kvalificerande rundor)

Freestyle: Klass I - Uppflyttad

Heelwork to Music: Klass I - Uppflyttad

Ullis & "Lattja"

LD Startklass, SPH I, SPH II Leagården´s Black And Tan Lattja
(Australian Kelpie, f. 150523)
&
Ulrica Dahl

Tävlar i:

Lydnad: Startklass - Uppflyttad

BruksSpår: Högre klass - Godkänd

Synnöve & "Qaffi"

KORAD, SPH I, SÖKH II
Spinoys Qaffi
(Belgisk Vallhund/ Tervueren, f. 170509)
&
Synnöve Rask

Tävlar i:

BruksSök: Högre klass - Godkänd

Pärra & "Dixie"

TJH(PTR), PATRH l, PATRH ll, SE UCH, SPH l, SPH ll, TJH (PTRH)
Black Emac Vampire de Ville
(Riesenschnauzer, f. 130502)
&
Pär Erlandsson

Tävlar i:

Lydnad: "Gamla Lydnadsklass 2" 
BruksSpår:
Högre Klass - Godkänd
BruksPatrull: Högre Klass - Godkänd

Tjänstehund (Patrullhund)
Tävlat i 3 Tjänstehunds SM (Patrull) 
- Bästa placering 8:a

Hitta till oss
Besöksadress:
Västerhejde Nunnesiken
Visby

 

GPS-koordinater
Lat: N 57° 35' 30.10
Long: E 18° 17' 11.34

 

 

 

  • Twitter Clean
  • w-youtube
  • w-facebook
Vi samarbetar med:

 

 

Visby Brukshundklubb
Box 1418
621 25 Visby
visby.bk[a]gmail.com
 
Bankgiro: 5281-7384